Витяг (довідка) про відсутність судимості: виправлення багів і захист від підроблення

Поділитися:

Впровадження цифрових технологій у сфері документообігу значно спрощує життя людей, допомагає уникнути довгих черг і зайвої паперової тяганини. Водночас на етапі тестування, намагаючись отримати тестовий витяг з інформаційно-аналітичної системи обліку відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності ми виявили суттєві вразливості системи, що потребують невідкладного усунення.

 


 

Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості  

       

Сьогодні йтиметься про вразливість і незахищеність однієї з телекомунікаційних систем – інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості».

 

Витяг про несудимість

Як пересічний громадянин я здійснив запит про отримання Витягу із зазначеної облікової системи та отримав згаданий витяг

 

У документі зазначено, що я не маю судимостей та не перебуваю у розшуку. Однак наявна інформація про передачу щодо мене матеріалів кримінального провадження до суду.

 

Тут слід звернути увагу на такі недоліки системи. По-перше, стаття 300 КК України (за якою я нібито підозрююсь) має лише три частини. Проте у Витягу відображено, що мені висунуто підозру (обвинувачення) за ч. 4 ст. 300 КК України (неіснуюча диспозиція). Розпорядникам системи слід перевіряти зазначені відомості та не зазначати цілковиту маячню, бо людям смішно. Доцільно буде перевіряти адекватність згаданих відомостей автоматично, ще в момент надходження відомостей про висунуті обвинувачення.

 

По-друге, Шевченківським районним судом міста Києва ще 18 січня 2021 року (майже півтора роки тому) у моїй справі було постановлено виправдувальний вирок. Цей вирок залишений без змін ухвалою Київського апеляційного суду від 29 листопада 2021 року (більш ніж півроку тому). Тобто, відомості в обліковій системі є хибними, недостовірними, неактуальними. Ці відомості необхідно своєчасно виправляти, в тому числі шляхом запиту до суду про результати розгляду справи та шляхом автоматичного ж налагодження отримання адекватної та актуальної інформації з Єдиного державного реєстру судових рішень.

 

Незахищеність QR-коду

 

Крім того, система містить істотні вади підтвердження достовірності відомостей. Так, на роздруківці Витягу міститься QR-код. Після сканування він відкриває посилання на сайті МВС, де міститься підтверджуюча інформація.

 

Перевірка витягу

Перевірка Витягу за QR-кодом

 

Однак підтверджуюча інформація є обмеженою. Вона лише підтверджує те, що Витяг з певним номером видавався на запит певної особи. При цьому детальних характеристик Витягу не зазначається.

 

Витяг МВС

Відомості про надання Витягу

 

Це, своєю чергою, дає можливості для підроблення Витягу. Я скористався такою можливістю: на аркуші паперу просто розмістив «шапку» Витягу та виклав довільний текст, який відрізняється від дійсного Витягу.

 

Підроблена довідка про відсутність судимості

Підроблена довідка про відсутність судимості

 

В мене на руках, таким чином, є роздруківка Витягу (несправжнього, підробленого), який, однак, за посиланням після зісканованого QR-коду в електронній системі буде підтверджено як дійсний. Цього можна уникнути, якщо після сканування QR-коду та його перевірки на сайті МВС викладатиметься сам Витяг «як є» (його повний текст). Наразі роздруківка Витягу елементарно підроблюється.

 

Існують і інші міркування щодо певних естетичних моментів оформлення Витягу. Складається враження, що систему налагоджували якісь контужені аутисти з вадами сприйняття та відсутністю будь-яких навичок для комунікацій.

 

Сподіваємося, описані недоліки роботи системи буде усунуто, адже на початкових етапах цифровізації вкрай важливо досконало налагодити роботу всіх застосунків і виключити можливості підроблення документів.