Пророки кінця війни – астрологи, ворожки та інша наволоч

Поділитися:

Чи є пророки у своїй Вітчизні? Можемо поділитися, у нас їх розвелося достолиха. Крім новоявлених «експертів» самого різного штибу, включаючи диванних аналітиків, які ніколи не бували на передовій, медіапростір заполонили рунологи, астрологи, нумерологи, тарологи і ще хтозна які пустобрехи. Всі гуртом заливають у вуха нашим співвітчизникам таку дику маячню, що її гидко навіть переказувати.

 


 

Що віщують «пророки»

 

Стиль роботи «трудівників» сектору магічних послуг у мирний і воєнний час помітно різниться. Коли не відбувається серйозних потрясінь, їхні будні складаються з індивідуальної роботи з клієнтами. Перед клієнтом, що хоче зробити розклад на картах таро стосовно своєї ситуації чи отримати персональний астропрогноз, зазвичай розписують безкінечно абстрактні речі, котрі можна витлумачити як завгодно.

 

Як тільки звичний життєвий лад рушиться, то на авансцену боротьби за людські душі виходять інші пророки. Вони переорієнтовуються на роботу з великими групами та віщують на більшу аудиторію, намагаючись якомога дорожче продати геть інакший магічний «продукт».

 

Пророки кінця війни

Колоду карт «Шаманське таро» мені презентували як сувенір колишні адепти секти Костянтина Руднєва «Ашрам Шамбали». Всі дівчата, які свого часу працювали над створенням цих карт – малювали символи і вигадували їх тлумачення, давно залишили секту і повернулися до життя

 

«Нумеролог назвав дату смерті путіна», «Астрологиня розповіла, до чого готуватися українцям», «Розклад таро по містах України на наступний місяць», – у заголовках, якими рясніють наші популярні (і не надто популярні) медіа, немовби у дзеркалі, відображається їхнє ставлення до своєї аудиторії. Кого бачать редактори з продюсерами по інший бік екрану? Запрошуючи на ефіри шарлатанів, вони самі відповідають на це запитання. Та чи розуміють самі глядачі, що аферисти-провидці знущаються з них і вважають за дурнів?..

 

Наприклад, один такий пихатий «нумеролог», який найчастіше виступає на на телеканалі «Україна 24», коментував трагедію в Маріуполі та дозволив собі розпатякувати про те, що її причиною стали «негативні думки» мешканців. За його словами, велика кількість жертв була спричинена тим, що багато людей «концентрували негативну енергію» і не вміли мислити позитивно, а тому «притягнули» таку ситуацію.

 

Популяризація мракобісся

 

Не викликало б заперечень, якби наші доморощені пророки кінця війни адресували свої прогнози російській аудиторії. Нехай би побільше розповідали про неминучий розпад Росії, про війни між її колишніми регіонами, занепад Москви, відділення якого-небудь Ставропольського краю чи втрату всього Уралу, Алтаю та Сибіру. За основу можна взяти готові «пророцтва» російських астрологів, які вони масово поширювали у нас напередодні 2014 року. Щоб обов’язково з Вангою, Нострадамусом, матінкою Аліпією та всіма іншими. Ми слухали – тепер їхня черга. Тим більше, гріх не скористатися моментом, коли російська аудиторія максимально оброблена пропагандою та відкрита для навіювання.

 

Прикрість у тому, що наразі не російські, а всеукраїнські телеканали пропагують подібне мракобісся. Сьогодні як ніколи всім варто зберігати тверезе мислення і не піддаватися на інформаційні провокації. Проте вітчизняні медіа заради рейтингів ладні годувати народ казочками для розумово відсталих. Але і цим не обмежується та шкода, що несуть сучасні пророки.

 

Викривлення світогляду

 

По-перше, участь містиків в обговоренні суспільно-політичної ситуації – рівень відсталих провінцій якої-небудь Індії, але не європейської країни. Ви б ще, нешановні телепродюсери, шамана з бубном привели до студії…

 

Так, насадження магічного мислення серед людей відбувається з використанням медіа. При цьому новини про реальні події, коментарі фахових експертів часто-густо запускаються в одному потоці з прогнозами містиків. Це надає антинауковим теоріям вигляду офіційних прогнозів, які мають однакову вагу з прогнозами, що виходять від представників державної влади та від військових. Це абсолютне дикунство, коли в умовах війни стан справ у зоні бойових дій коментують астрологи та інші новоявлені «пророки», особливо коли їх запрошують на центральні телеканали.

 

По-друге, якщо ви плекаєте якісь надії на те, що пророки змогли визначити дату смерті Путіна, то не варто обманюватися. Путіну цього року буде 70. Коли б воно не здохло, наші неадекватні північні сусіди не перестануть бути ворогами. Не буде так, що війна завершиться цієї ж миті, а російські солдати організовано залишать захоплені міста й поповзуть у напрямі російського кордону. Соціологічні опитування, проведені за 30 років після завершення Другої світової війни показували, що рівень підтримки Гітлера залишався високим і становив близько 50%. В Ульянова (Леніна) і Джугашвілі (Сталіна) досі існують прихильники. І з культом Путіна буде так само.

 

До слова, ще чотири місяці тому один розкручений український «нумеролог» на тому ж каналі «Україна 24» заявляв, що «путіну залишилося жити кілька днів». Сьогодні, після ста днів війни, як раз доречно пригадати його пустопорожнє «пророцтво».

 

Ірраціональна поведінка

 

Слід сказати і про нагнітання настроїв, які не відповідають ситуації та можуть спричинити додаткові жертви – від легковажної самовпевненості до масової паніки. Скажімо, таролог у перший день російського вторгнення запевняє, що війна закінчиться до 4 березня, тому що число «4» є магічним (особисто чула такі нісенітниці). Астрологи обіцяли, що Київська область взагалі не постраждає, бо вона «під захистом Сіріуса» і т.д.

 

При цьому органи влади закликають людей евакуюватися, організовують безпечні маршрути, попереджають про небезпеку. Людина, що жила, припустимо, в Гостомелі, з усього потоку інформації найбільше довірилася тарологу і була впевнена, що скоро все закінчиться, можна пересидіти вдома, читаючи відповідні афірмації та посилаючи «сигнали для всесвіту». Та налетіла ворожа авіація, артилерія, «Гради», і ніякі пророки не понесли відповідальності за хибні надії, що дали людям.

 

Або ж коли людина вірить, що від російських ракет її можуть захистити певні ритуальні дії та ігнорує сигнали повітряної тривоги, то тим самим наражає себе на смертельну небезпеку.

 

Тут ви скажете: так це проблеми того, хто вірить. Ні, це наша спільна велика проблема, що у ХХІ столітті в сучасній Україні пророки отримали непомірно велику довіру серед населення.

 

Нагнітання паніки

 

Або, як інший приклад, людина починає надавати особливе значення символам і «знакам». Ворона каркає над дахом, кажан залетів у вікно, розбилося дзеркало, наснився поганий сон, – після такого людина боїться виходити з хати і не може займатися своїми повсякденними справами. Замість того, щоб рятувати себе та близьких, вона «залипає» на читання сонників і тлумачення прикмет.

 

Як наслідок, погіршується психічний стан як самого віруючого у пророцтва, так і його оточення. Зростає тривожність, відносини в родині стають напруженими, що також не сприяє подоланню наслідків пережитого.

 

Панічні настрої здатні стрімко поширюватися на великі групи людей. Окремі пророки вирішили будь-що обійти конкурентів і пішли ва-банк. Заради отримання нових підписників і збільшення переглядів на YouTube вони вже заговорили про настання ядерного апокаліпсису. Скільки людей хапалися за серце від одних лише заголовків? Про наслідки своїх заяв ніхто з «ясновидців» не турбується.

 

Експеримент

 

Тут хтось неодмінно зауважить: але ж деякі прогнози, які давали нумерологи (регресологи/мольфари/волхви чи інші пророки) таки здійснилися! Звісно, коли декілька осіб одночасно намагаються щось вгадати, висуваючи багато різних версій, то хтось із них обов’язково влучає пальцем у небо. Тому щоб не було суперечок навколо титулу найсильнішого з українських провидців, можна було б зібрати їх разом і провести для них реальні випробування за участі науковців.

 

Нехай учасники експерименту беруть із собою карти таро, маятники, руни, дзеркала і все, з чим вони «працюють». І нехай спробують за допомогою цих «інструментів» і своїх надздібностей пройти нескладні тести: відгадати, що знаходиться за стіною, знайти захований предмет, назвати подумки загадане число або слово тощо. Той, хто дасть конкретні відповіді, стане переможцем. Можна для цього заснувати відповідний фонд, з якого виплачувати винагороди для найсильніших провидців – за аналогом найбільшого у світі освітнього фонду, заснованого в 1996 році в США Деймсом Ренді, відомим викривачем паранормальних явищ.

 

Було б цікаво спостерігати за таким експериментом. Та практика показує, що з подібними завданнями не впорається жоден «екстрасенс». За весь час існування вищезгаданого американського фонду жоден самопроголошений «екстрасенс» не зміг отримати премію в один мільйон доларів, яку офіційно гарантують переможцеві.

 

Хто з «ясновидців» міг припустити, що у 2022 році на європейському континенті розпочнеться війна, що буде страшнішою за Другу світову? Жоден мольфар напередодні російського вторгнення нічого не сказав про Бучу, Охтирку, Попасну, про ракетні удари по Івано-Франківську та Львову. Астрологи наперебій розповідали маячню про аспекти і ретроградний Меркурій, але не побачили на своїх планетарних мапах фільтраційні табори із сотнями тисяч депортованих українців. «Екстрасенси», які в телевізорі вправно розслідували заплутані злочини, заздалегідь бачили пророчі сни чи мали «видіння», анітрохи не відчули наближення тих звірств, які чинитимуть окупанти в Маріуполі…

 

Кому війна, а кому – змагання за клієнтів

 

Коли декілька «екстрасенсів» висловлюють різні версії та називають різні терміни завершення війни, то спрацьовує фактор простого вгадування ймовірного розвитку ситуації. І зараз уся шизотерична братія активно змагається за місце того, хто виявиться тим самим «справжнім провидцем», який «зміг зазирнути у майбутнє». Насправді ж – виявився активнішим і красномовнішим за інших або зміг вибороти для себе медійну популярність.

 

Адже поки тривають бойові дії, вони не можуть дозволити собі проґавити момент, щоб зловити хвилю, бути у тренді. Кожен з учасників цієї гонитви за славою розраховує на те, що саме його «пророцтво» в подальшому зробить його багатим і знаменитим. Кожен хоче встигнути зробити собі рекламу з мінімальними витратами. Зараз кожен «ясновидець» думає лише про те, що коли війна завершиться, клієнти потечуть до нього рікою як до «самого сильного екстрасенса країни».

 

І не треба обманюватися стосовно того, що ваша цікавість до прогнозів езотериків нібито допомагає краще зрозуміти перспективи завершення війни. Звернення до «альтернативних думок» геть не означає відмову від раціонального мислення. Треба розуміти, що ці «пророки кінця війни» живуть не ізольовано від подій світського життя. Вони ходять по тих самих вулицях, отримують інформацію з різних джерел. Вони так само слідкують за новинами, беруть до уваги думки військових і навколовійськових експертів. А потім ці ваші нумерологи з тарологами переказують окремі прогнози своїми словами, надаючи їм ореолу містичності за допомогою кришталевої кулі або вигадливих «планетарних карт».

 

Коли і як закінчиться війна?

 

Наше життя складається з низки закономірних і випадкових подій. Тільки у зовсім спрощеному уявленні світ може здаватися таким, що сповнений дрімучих забобонів і «знаків». У ньому трапляються революції, війни, стихійні лиха, пандемії. Потім вони завершуються і змінюються періодами відновлення. Змінюється і розстановка сил на світовій арені. Імперії розпадаються. Тоталітарні режими заганяються в ізоляцію. А сильні народи зростають, посідаючи гідне місце у людській цивілізації.

 

На долю нинішнього покоління українців випала велика місія – визволити нашу Батьківщину і знищити російського державного монстра. Прийняти реальність і усвідомити, що заради майбутнього доведеться брати на себе відповідальність за безпеку країни і ризикувати життям – куди складніше, ніж сподіватися на чергове «пророцтво» про те, що після скорої смерті кремлівського диктатора війна припиниться сама собою.

 

Довіряйте лише обґрунтованим прогнозам, які озвучують представники органів влади. Про ситуацію на фронті та перспективи її подальшого розвитку щодня нас інформує Головнокомандувач ЗС України. Про більш стратегічні питання – ГУР Міноборони України.

 

А про те, що Україна вже перемагає окупанта, ми всі знаємо і без карт таро і нумерологічних фокусів із цифрами.