З історії стадіону «Динамо» імені Валерія Лобановського

Поділитися:

У першій половині ХХ століття в Києві став змінюватися стиль і характер спортивних споруд. Було створено нові парки та стадіони. Одним з перших у 1934 – 1936 рр. був побудований стадіон «Динамо».

 


 

За проектом українських архітекторів Василя Осьмака (08 (20) квітня 1870 р. – 07 січня 1942 р.) та Володимира Беспалого на природних схилах, які оточують чашу стадіону, було споруджено трибуни на 20 тис. глядачів. Вони пов’язані широкими алеями з головним входом на розі вулиці Михайла Грушевського і Петрівської алеї. Головний вхід стадіону «Динамо» оформили у вигляді увігнутої колонади з двома пілонами, де розміщуються каси.

 

Стадіон Динамо в Києві

Головний вхід до стадіону

 

Реконструкція стадіону після руйнування

 

Коли розпочалася Друга світова війна, новий стадіон зазнав серйозних руйнувань, як і вся інфраструктура міста. Понад два роки українська столиця перебувала під німецько-фашистською окупацією. Це були найтяжчі часи в багатовіковій історії Києва.

 

Гітлерівці принесли із собою смерть і поневолення, руйнування і грабежі. Вони перетворили Бабин яр у Києві на місце масових страт мирних місцевих мешканців, а також солдат, офіцерів і українських партизан. На Дарниці було створено концтабір, куди доправляли військовополонених. У 1943 році окупанти повністю винищили робітниче селище водників на Трухановому острові. Впродовж окупації гітлерівці розстріляли й замучили у містах і селах Київської області 236 240 людей, а на примусові роботи до Німеччини відправили 275 800 людей. Але загарбникам не вдалося зламати волю українців до боротьби за свободу.

 

Після реконструкції у 1956 – 1966 рр. стадіон «Динамо» було перетворено на великий спортивний комплекс. Дерев’яні трибуни спортивної арени замінили на залізобетонні, а кількість місць збільшили до 35 тис. Під західними трибунами розмістився двоповерховий спортивний павільйон із зимовим плавальним басейном розміром 25 × 10 м, залою сухого плавання і 50-метровим стрілецьким тиром.

 

Вишки стадіону

Теплої пори року тут все потопає в зелені

 

Протягом 1960 – 1970 рр. у Києві було споруджено найбільше пам’ятників і монументів, присвячених пам’яті жертв Другої світової війни. Один з таких пам’ятників знаходиться на території стадіону «Динамо».

 

Пам’ятник розстріляним футболістам київського «Динамо»

 

Захоплені у 1941 році у місті фашистами, знаючи, що в разі перемоги над німецькою футбольною командою «Люфтвафе» вони будуть убиті, футболісти «Динамо» виграли матч із рахунком 5:3.

 

Подвиг київських футболістів, яких було розстріляно гітлерівцями, увічнений у пам’ятнику, що було відкрито 19 червня 1971 року на стадіоні «Динамо». Над пам’ятником працювали скульптор Іван Горовий (1 серпня 1921 р. – 13 квітня 1999 р.), архітектори Вольдемар Богдановський (01 січня 1933 р. – 24 серпня 1998 р.) та Ігор Масленков (21 червня 1919 р. – 18 жовтня 1992 р.).

 

Пам'ятник футболістам Динамо

Увічнений подвиг футболістів київського «Динамо»

 

Загальна висота монументу, що розташований біля входу на трибуни стадіону «Динамо» становить 4,3 м. Фігури гордих, нескорених учасників легендарного матчу – Івана Кузьменка, Миколи Трусевича, Олексія Клименка та Миколи Коротких наче виростають із глиби гранітного каменю. Навколо монументу – зелений газон, який символізує футбольне поле. У нижній частині викарбовано такі слова:

 

За наше сьогодні прекрасне

Вони полягли у двобої.

В віках ваша слава не згасне,

Безстрашні спортсмени-герої!

 

У 1967 р. на стадіоні побудовали перший в Україні відкритий плавальний басейн з підігрівом води. Він мав дві ванни розміром 50 × 21 м і 35 × 21 м і трибуни на 2 тис. глядачів.

 

Валерій Лобановський (06 січня 1939 р. – 13 травня 2002 р.), чиє ім’я з 2002 р. носить стадіон «Динамо», був видатним українським футболістом і кращим тренером усіх часів. Пам’ятну композицію у вигляді футбольного м’яча і фігури багаторічного наставника ФК «Динамо» було відкрито 11 травня 2003 р.

 

Пам'ятник Валерію Лобановському

Пам’ятний монумент Валерію Лобановському

 

Зараз на території стадіону не так велелюдно, оскільки через необхідність дотримання карантинних заходів і відвідувачів значно поменшало.

 

Стадіон Динамо

Трибуни стадіону чекають на відданих вболівальників

 

Проте всі пандемії неодмінно закінчуються, тим більше, коли є вакцини і бойовий настрій на те, щоб скоріше подолати цей непростий період. І тоді ми нарешті знову зберемося на трибунах і будемо, як і раніше, вболівати за улюблену команду.