Ірина Кременовська
Latest posts by Ірина Кременовська (see all)
- Зняти плівку обману, або Як позбутися реклами проросійської секти -
- Серія робіт «Faces of war» Тамари Качаленко присвячена пам’яті жертв катастрофи на Каховській ГЕС -
- Клірик УПЦ (МП) Микола Данилевич виправдовував російську агресію та розпалював релігійну ненависть -
- «Back to black» – серія робіт «Старі та діти» Тамари Качаленко -
- Краєвиди інакшого Донецька -
Про те, як ніде не зареєстрована організація «AskChallenge», позиціонуючи себе як неприбутковий соціальний проект і поєднавши під егідою «популяризації благодійності» декілька українських фондів, претендує на роль флагмана мережевого жебрацтва.
Контора без реєстрації та без адреси
Сама по собі допомога нужденним – це добра і дуже корисна справа. Люди, які допомагають іншим, заслуговують на повагу, якщо вони роблять це від щирого серця. Однак зараз ми занадто часто стикаємося з різними пройдисвітами, яким благодійність потрібна лише як засіб для виведення певних «брудних плям» зі своєї репутації. Вони долучаються до благодійних проектів, жертвують гроші, виступають меценатами. Деякі особи йдуть ще далі та створюють власні благодійні фонди, аби «відмитися» від якихось непорядних, негідних вчинків: мовляв, погляньте на мене з іншого боку, яка я щедра, милосердна і гуманна – допомагаю тяжкохворим дітям, сиротам, стареньким людям або безпритульним тваринам.
Днями на редакційну пошту «ГОВОРИ!» надійшов лист із проханням про інформаційну підтримку. До листа було додано прес-реліз і колонку-розповідь про новий соціальний проект «AskChallenge». Здавалося б, нічого надзвичайного не відбулося – всі видання час від часу отримують подібні пропозиції щодо співпраці. Та не всі проявляють належну розбірливість, і не всі перевіряють інформацію. Особливо коли справа стосується благодійних зборів коштів.
Ми вирішили для початку глибше вникнути в тему. Як з’ясувалося, «сервіс благодійних інтерв’ю» – це дещо без організаційно-правової форми, без статусу, без реєстрації. В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань немає жодних відомостей про «AskChallenge». На сайті «проекту» відомості про засновників і реєстрацію також відсутні.
Мережеве жебрацтво зветься тепер «інтерактивною благодійністю»
Фондів, які об’єднані під егідою даного проекту, на сьогодні нараховується п’ять, а саме:
- «Таблеточки» – збір коштів на тяжкохворих дітей;
- «Життєлюб» – благодійний фонд, який підтримує людей поважного віку;
- «Happy Paw» – збір коштів на безпритульних тварин;
- «Сіріус» – збір коштів на безпритульних тварин;
- «Майбутнє сиріт» – тернопільський обласний благодійний фонд.
Суть проекту полягає в тому, що людина заходить на сайт, обирає якусь цікаву особистість (про таких «цікавих» ітиметься далі), ставить їй запитання та одразу обирає фонд, у який підуть пожертвувані нею кошти.
У зверненні до редакції «ГОВОРИ!» було зазначено, що «проект розвивається невеликою командою як соціальна ініціатива». Ще там було «ми не утримуємо жодного % з благодійних транзакцій».
Гаразд, а за рахунок яких коштів тоді здійснюється оплата праці співробітників цієї «соціальної ініціативи»? Справа в тому, що на одному з популярних сайтів розміщення вакансій не так давно здійснювався набір персоналу в «AskChallenge». Зараз відкритих вакансій немає, тому що штат укомплектували, люди працюють. Хто платить їм заробітну плату? Чи офіційно вони її отримують?..
Ви серйозно розраховуєте на те, що ми станемо популяризувати контору без імені, без реєстрації та без адреси?.. Ми ж розмістимо не ваш прес-реліз і не вашу слащаву розповідь про «добрі справи», а те, що знаходиться на їх зворотному, неприглядному боці.
Амбасадори «AskChallenge» – Анна Куркуріна і компанія
Читаємо додану до листа колонку-розповідь. Особливо сподобалося про Куркуріну:
«…Участь в проекті вже взяло понад 300-от відомих і цікавих особистостей, серед яких абсолютна світова чемпіонка з пауерліфтингу Анна Куркуріна…».
…А також основоположниця теорії про розмноження собак після смерті, фанатична захисниця бродячих псів-людожерів, любителька гастролювати до Росії та прихильниця Путіна. У неї багата біографія, зокрема і кримінальна – бійки, хуліганство…
Згадаймо лише декілька «крилатих» висловлювань Анни Куркуріної:
-
«Властям на Украине плевать на обычных людей.. Это фашисты бэндэры… Не зря мы с ними конфликтуем…»;
-
«Пишите Анатолию или Ольге Шарий!»;
-
«Тварь с Майдана и военный волонтер должна быть наказана!»;
-
«А что Украина мне дала?».
І тут постають каверзні питання. На «AskChallenge» обожнюють Анну Куркуріну. Ту саму Анну Куруріну, що ностальгує за СРСР, схвалює політику президента РФ Путіна та їздить до Росії заробляти гроші. У своєму місті – у Миколаєві, Анна Куркуріна «засвітилася» у скоєнні кримінального злочину – нападу на підприємство, що було кваліфіковано як хуліганство (ч. 2 ст. 296 КК України).
Виходить, хтозна ким присвоєний статус «кумира» надає індульгенцію для неї? Значить, проект «AskChallenge», який усіляко просуває Анну Куркуріну, в усьому поділяє її позицію?
Нероби, гульвіси та блогери – «цікаві люди» та втілення «успішного успіху»?
Ми постійно застерігаємо наших читачів від різних аферистів, шахраїв і лохотронів, навчаємо викривати як нові, так і давно відомі способи маніпулювання, а також розпізнавати обман. Не є винятком і сфера фальшивої благодійності. Тут показовим є те, що практично всі давно знайомі вам негідники дуже люблять хизуватися на публіку «благими справами», створюючи собі повністю вигаданий віртуальний образ. Але тут одразу кидається в очі їхня нещирість і те, що все це робиться задля показухи.
Розділ «Цікаві люди» наочно показує ступінь знецінення таких понять, як праця, вироблення корисних благ і чесний заробіток. І це при тому, що у нашій країні завжди були в пошані чесні трудівники – хлібороби, ремісники, майстри, інженери, будівельники та представники інших нормальних спеціальностей, які зараз перераховані у Класифікаторі професій. Професії «блогер» там і близько немає.
Не існує такої роботи – язиком тріпати і в соцмережах дописувати. А «кумири» на «AskChallenge» – це, в основній масі, блогери різного штибу з Instagram й ТікТок. Трапляються також і контент-менеджери (особи, що пишуть маніпулятивні тексти, спеціально «заточені» для лохів), піарщики, оратори-мотиватори, коучі, бізнес-тренери. Є навіть представники таких екзотично названих «професій», як лешмейкер (особа, що надає послуги з нарощування вій).
Про «лідерів думок»
Своєю чергою, серед усієї цієї публіки трапляється чимало маргінальних поборників «прав» тварин, які вже «прославилися» своїми агресивними витівками і дописами в суцмережах, сповненими ненависті до людей. О, такі псевдогуманісти дуже «допоможуть» популяризувати добро!
Є відверті шарлатани – астропсихологи, астрологи, майстри аюрведи, тренери з проведення медитацій.
І все це збіговисько осіб невизначеного роду занять названо, без перебільшення, лідерами думок. Що ж, які думки (насправді – каша в головах), такі в них і лідери…
Та це ще тільки початок, а ми з вами продовжуємо переглядати безграмотний сайт «соціального проекту» і знайомитися з його наповненням.
Ніхто б не мав нічого проти танців, аби танцюристи займалися суто виступами і творчістю, не втручаючись у ті сфери, де вони фахівцями не є. На сайті «AskChallenge» про нього зазначено, що він «займається самою трендовою нішею – профілактикою здоров’я». Ще раз: питаннями здоров’я займається… танцюрист.
Найдотепніше навіть не в танцях. Справа в тому, що здоров’я, за визначенням – це стан повного фізичного та психічного благополуччя. А профілактика – це заходи, відповідно, щодо недопущення (попередження, запобігання) чого-небудь. Тобто профілактика може бути спрямована на недопущення самих різних негативних явищ – наприклад, суїцидів, правопорушень, поширення наркотиків або захворювань тощо.
А тут виходить, що «профілактика здоров’я» перетворюється на свого роду тренд – недопущення здоров’я, що не дивно з урахуванням божевілля на собаках… «Профілактика здоров’я» перевертає реальність догори дригом і постає як недопущення фізичного і психічного благополуччя людей. Втім, захищати бродячих собак і клянчити на них гроші – дійсно, це в цьому і полягає профілактика здоров’я. А що – гроші витрачаються псам під хвіст – здоров’я попереджене…
Щаблини «благодійної» піраміди
Кожна категорія причетних до «соціального проекту» виконує свою роль. Блогери та інші мешканці віртуальних світів створюють контент відповідного змісту, який потім розміщують на своїх сторінках (спільнотах, сайтах).
І «кумири», і благодійники (особи, що жертвують кошти для фондів) отримують від цього взаємну вигоду. Як перші, так і другі роблять свого роду інвестиції у власну популярність. Вони допомагають одне одному робити саморекламу. А популярність завжди може бути конвертована у гроші.
Той прес-реліз і «колонку-розповідь», яку нам надіслали з проханням опублікувати, писали саме такі блогери з піарщиками. Тексту в них написано начебто багато, в емоційній манері, та натомість там немає жодного слова про головне: як гроші надходять безпосередньо до тих, кому вони призначені? Чи можна це якось проконтролювати? Справа в тому, що коли вони звикли писати для лохів, то вважають усіх оточуючих дурнішими за себе.
«Кумири» тут потрібні й суто для «переведення стрілок». Це зараз проект перебуває на початковому етапі. Згодом, коли все закінчиться, коли гроші зникнуть або після перших смертей можна буде сказати: а ми тут ні до чого! Ми тільки популяризували благодійність. Ми навіть жодної гривні не отримували. Благодійні внески надходили напряму до відповідних фондів. Люди перераховували гроші за можливість поспілкуватися з відомими особистостями – от у них і запитуйте…
Масовка
Своєю чергою, блогери мають численну аудиторію читачів/глядачів у соціальних медіа. Ці користувачі (підписники) виконують вже іншу роль – вони поширюють контент далі теренами Інтернету, розносять по сторінках і пабліках з дописами «Репост!», «Поширюй!» тощо. Лайки крутяться, дєнєжка мутиться…
Вищенаведене наводить на висновок про те, що «AskChallenge» є, скажімо так, проектом подвійного призначення. Він використовується для виявлення осіб з максимально лабільною психікою. Особи, які залежні від чужої оцінки, які лояльні до подібних лохотронів і навіть вважають їх корисними, являють собою готову ідеологічну масу, з якої можна у майбутньому виліпити що завгодно. Такі собі заготовки майбутніх сектантів – вони найкраще піддаються чужому впливу, не можуть бути вільним та постійно потребують певного «авторитету», в якого будуть знаходити відповіді на всі свої питання.
«Мета платформи – зробити процес благодійності цікавим і захопливим завдяки нестандартному формату – спілкуванню з зірками за донати фондам», – зазначено у розповіді про проект «AskChallenge».
Тобто спочатку людина віддає свої гроші у вигляді донату, за це отримує можливість поспілкуватися з «астропсихологом», астрологом або тією панянкою, що проводить медитації. Після цього, на додачу, вона ще глибше занурюється в окультизм і прямим сполученням потрапляє до якоїсь секти, де продовжує віддавати свої гроші.
Куди буде витрачено зібрані кошти?
Станом на теперішній час на сайті «AskChallenge» немає жодного звіту про суми надходження коштів, спрямування їх за призначенням і бодай якогось підтвердження того, що вони дійшли до адресата. Дізнатися про це іншим способом теж ніхто не може – банківська таємниця і все таке.
А запропоновані даним проектом «благодійні інтерв’ю» – ніщо інше, як маніпулювання бажанням людей швидко і не напружуючись купити для себе порцію уваги, «плюсики» до репутації, схвалення, позитивну оцінку від оточуючих. Так само, як і всі торговці повітрям, організатори «AskChallenge» продають емоції – дешеві емоції задоволення від можливості показати себе кращим, ніж є насправді.
Загалом усі ці благодійні проекти, крім того, що популяризують різні способи наживатися на чужому болі, несуть іншу небезпеку. Вони сіють у суспільстві настрої розрізнення, перетворюючи друзів на ворогів за ознакою участі або неучасті у жертвуванні коштів. Ті, хто дають гроші у вигляді пожертв, отримують публічне заохочення. Хто не дає – отримують публічний осуд. А хто наважиться викривати їхні маніпуляції, отримає публічне цькування. Я висловила те, що вважаю за потрібне, чим, безумовно, поранила ніжні сектантські душі, та вже знаю, що буде далі.