Вячеслав Непран
Latest posts by Вячеслав Непран (see all)
Унікальний у своєму роді музей “Літературна Немирівщина” був відкритий у 1991 р. та розмістився у будівлі, де раніше мешкала Марко Вовчок.
Невелике містечко Немирів, що знаходиться в чарівному куточку Поділля, має вікодавню хвилюючу і повчальну історію, багату своєю духовністю, глибоким корінням культури й мудрості, що бере свій початок від сивої давнини.
Немирів був свідком визначних історичних подій, гостинно приймав великих державних і політичних діячів, а також обдарованих, високоталановитих літераторів і вчених.
Тут побували Богдан Хмельницький, Данило Нечай, польські королі С. Понятовський і Ян Собеський, російський імператор Петро Перший, губернатор Малоросії П. Рум’янцев-Задунайський, господар Молдавії І. Підкова та Д. Кантеміра, генералісімус О. Суворов, академіки В.П. Філатов, М.І. Пирогов та ін.
Однак, на жаль, місто, на території якого були знайдені залишки трипільського поселення, не має свого краєзнавчого музею. Але привертає увагу музей “Літературна Немирівщина”, який розмістився у будівлі, де раніше мешкала Марко Вовчок.
Відкрито музей 1991-го року. Поштовхом до створення музею стало встановлення в місті у 1971 році погруддя уродженця міста рос. поета М. Некрасова та багатої історії краю.
У чотирьох кімнатах, оформлених вінницькими і немирівськими живописцями (зокрема М. Чулком), розміщено 18 експозицій. Загальний фонд складає понад 1000 предметів. Основу музейної колекції складають експонати, що висвітлюють життя і творчість М. Некрасова, Марка Вовчка, письменників, які перебували на Поділлі.
Перший зал присвячений М. Некрасову. У експозиції представлені свідоцтво про народження, барельєф, фотокартки співробітників журналів «Современникъ» та «Отечественные записки», садиби батьків у Ярославській губернії (нині РФ), гімназії, де навчався поет, картини художників, пов’язаних із життєтворчістю поета; фотокопії ілюстрацій до творів, виставка творів М. Некрасова мовами інших народів, книги про нього.
У другій кімнаті виставлена експозиція геніального композитора М.А. Леонтовича, а також систематизоване розміщення експонатів, що розкривають глядачам більш-менш закінчене уявлення про письменників: Марка Вовчка, Г.О. Мачтета, 3.П. Тулуб та М.П. Трублаїні. І, знову-таки виставлені їхні бюсти, портрети і твори, згадки і перекази сучасників, статі з присвятою цим шанованим землякам.
В експозиції, яка присвячена Марку Вовчку, висвітлено її перебування 1855–1858 у Немирові, що стало найбільш плідним і значущим у її творчості.
У третій кімнаті красуються експозиції письменників: М.В. Луківа, В.А. Кузьменка, Г.Д. Усача, А.І. Колісниченка, А.Я. Янченка, К.А. Лазаренка, А.Д. Гудими, С.Волошенюка, О.О. Шеренгового, їхні портрети, творчі доробки, побажання та біографічні дані.
Тут же розміщена експозиція художника Г.В. Малакова – його картини Немирова, Тульчина, Печори, немирівського парку та ін.
Четверта кімната обставлена, як вітальня і використовується для проведення засідань студентського клубу “Сузір’я”, зустрічей літераторів Немирівщини, проведення виставок народної і дитячої творчості, спілкування з ветеранами війни та праці, заходи до визначних дат для учнів шкіл міста і району.
Читайте також:
Палац княгині Щербатової (м. Немирів)