Я к Льоня Космос з Сергієм Демченком Енергоатом дерибанять

Уже стало майже традицією передноворічна ситуація, коли напередодні професійного свята енергетиків та в канун новорічних свят здійснюється блокування роботи одного із об’єктів ядерної енергетики України – роботи відокремленого підрозділу «Южно-Українська АЕС» державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом».

Ось уже майже рік приходиться доказувати те, що давно вже доказано ( існує вердикт вищої судової інстанції) і на сьогоднішній день ніяких доказів не потребує, а тому вражає безпідставна судова тяганина, яка продовжується майже рік і результатом якої є дестабілізація роботи ВП «Южно-Українська АЕС».

В цьому році новорічні подарунки енергетикам планує подарувати Вищий господарський суд України під диригенством космічного мера столиці України Льоні Космоса. Льоня, не дивлячись на те, що вже нібито давно не займається справами концерну «Правекс» наполегливо користується своєю посадою для лобіювання необхідних для «Правекса» та афілійованих з ним структур результату.

От і вирішили Льоня «Космос» разом із недопозбавленим повноважень Головою Вищого господарського Сергієм Демченком рубонути грошей. Останній тішиться, нібито йому вже значно більше 65 років, а він продовжує рубати бабло на своїй посаді і чхати йому на ту Конституцію. А тут Льоня «Космос» зі своїм ТОВ «Мотордеталь-Конотоп». І сума нібито непогана, майже 8 млн. грн. І грошей можна заробити, ще й послугу Льоні зробити. І комусь воно буде: дітям буде, внукам буде, їм же треба їсти і жити.

Нагадаємо шановному читачу, фабулу справи

13.10.2008 року підрозділом примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби головного управління юстиції в Миколаївській області надійшла заява ТОВ «Мотордеталь-Конотоп» про прийняття на примусове виконання наказу про стягнення з ВП ЮУ АЕС ДП НАЕК «Енергоатом» збитків в сумі 7038719 грн., 1700 грн. держмита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення.

Керуючись Законом України «Про виконавче провадження» 14.10.2008 року розпочате примусове виконання вищезазначеного виконавчого документу шляхом винесення постанови про відкриття виконавчого провадження від 14.10.2008 та вчинення інших необхідних дій по виявленню майна боржника

 24.10.2008 від ДП НАЕК «Енергоатом» в особі ВП ЮУ АЕС до підрозділу примусового виконання рішень було направлено клопотання про зупинення виконавчого провадження, відповідно до п.15 ч.1 ст.34 Закону України «Про виконавче провадження» в зв’язку з тим, що боржник є підприємством паливно-енергетичного комплексу, яке бере участь у процедурі погашення заборгованості, відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» (далі – Закон № 2711).

Як доказ було направлено виписку з Реєстру, якою засвідчено, що Державне підприємство Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» 28.11.2005 року внесено до зазначеного Реєстру.

 Враховуючи дані обставини, пізніше, 17.11.2008 державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень було винесено постанову про зупинення виконавчого провадження.

На цьому починається «театралізований виступ» Миколаївських служителів Феміди та низка проголошених судових актів, які призвели до зриву та блокування роботи підприємства, на якому, між іншим, працює більше шести тис. працівників, які сумлінно виконують свої трудові обов’язки.

 Судовий процес, ініційований ТОВ «Мотордеталь-Конотоп», щодо визнання недійсною постанови від 17.11.2008 про зупинення виконавчого провадження, був вдало поставлений головними диригентами суду – колегією суддів під головуванням судді Василяки К.Л., де замість овації урочисто було проголошено ухвалу господарського суду Миколаївської області від 10.12.2008 про задоволення скарги позивача і визнання недійсною постанови відділу ДВС Головного управління юстиції Миколаївської області від 17.11.2009 про зупинення виконавчого провадження.

Вказане процесуальне «творіння» суду мало б бути занесено до підручників з теорії держави і права, курсу лекцій з господарського права для студентів юридичних вузів, адже, в документі описано ситуацію, коли скаржник зміг внести смуту в свідомість суддів та переконати останніх на деякий час забути про низку фундаментальних нормативних актів, як процесуальних, так і тих, які регулюють діяльність державних підприємств, зокрема, положення ст.64 Господарського кодексу України, де зазначено, що підприємство може мати виробничі структурні підрозділи, функції, права та обов’язки яких визначаються положенням про них.

 По причинам, про які ми з читачами можемо тільки здогадуватись, судді в той «роковий» день чомусь «підзабули» про статтю 21 Господарського процесуального кодексу України, де сказано, що відповідачами по справі в господарському суді можуть бути тільки підприємства та організації, тобто юридичні особи (та громадяни-підприємці), а відокремлені підрозділи юридичних осіб – ні. Також судді, м’яко кажучи, «прищурили очі» на статтю 11 Закону України «Про виконавче провадження», згідно з якою боржником як стороною у виконавчому провадженні може бути тільки юридична або фізична особа, а відокремлений підрозділ юридичної особи – ні.

 Єдиний аргумент скаржника – ТОВ «Мотордеталь-Конотоп», який судом було покладено в основу рішення – це те, що ВП ЮУ АЕС присвоєно самостійний код ЄДРПОУ, і він відрізняється від коду ЄДРПОУ, присвоєного юридичний особі, тобто ДП «НАЕК «Енергоатом». Але який компетентний юрист не знає, що згідно Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 р. N 118, відокремлені підрозділи юридичних осіб вносяться до ЄДРПОУ виключно з метою забезпечення статистичних спостережень, і наявність присвоєного коду у ВП ЮУ АЕС не наділяє останнє статусом юридичної особи. Покласти цей довод в основу свого рішення для суддів означало не більше, ніж керівництво прислів’ям «Якщо сірий, – значить вовк»!

Скориставшись «недосвідченістю» суддів або ж тимчасовим «затьмаренням їхньої свідомості (читай – совісті)» в тому, що «Южно-Українська АЕС» дійсно є відокремленим підрозділом державного підприємства «НАЕК «Енергоатом» та не має статусу юридичної особи, скаржник – ТОВ «Мотордеталь-Конотоп» спромігся довести колегії судів, що заборгованість за рішенням суду стягнута саме з ВП ЮУ АЕС, який не внесено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», а тому оскаржувана постанова винесена ДВС незаконно.

Спадає на думку питання: як судді господарського суду Миколаївської області, де лише за 2008 рік за участю юрисконсультів ДП «НАЕК «Енергоатом» в особі ВП ЮУ АЕС було проведено близько ста судових засідань, задовольняючи скаргу, не володіли інформацією про статус відокремленого підрозділу? Чи представником ТОВ «Мотордеталь-Конотоп» було все ж таки надано «бездоганний доказ» того, що до Реєстру державне підприємство має включити всі свої відокремлені підрозділи, філії, представництва, відділення?

Незважаючи на доводи та пояснення представників ВП ЮУ АЕС та ДВС, суд визначився, що ДВС не доведено факт внесення до Реєстру боржника – ВП ЮУ АЕС, а тому, дії ДВС сприяли ухиленню відповідача від виконання рішення суду.

Результатом «плідної праці» в судовому засіданні стала ухвала, якою була задоволена касаційна скарга ТОВ «Мотордеталь-Конотоп» та визнано недійсною постанову від 17.11.2008р. Відділу Державної виконавчої служби головного управління юстиції Миколаївської області про зупинення виконавчого провадження з примусового виконання наказу суду від 27.08.2008р. по справі №4/152/07-НР.

На цю ухвалу ДП «НАЕК «Енергоатом» в особі ВП ЮУ АЕС невідкладно подав апеляційну скаргу до Одеського апеляційного господарського суду.

Далі було ось що: 15.12.2008 державний виконавець виніс постанову про поновлення виконавчого провадження, замість того, щоб знову зупинити виконавче провадження, як того вимагав від державного виконавця Закон України «Про виконавче провадження», а саме п.15 ч.1 ст.34.

 Усвідомлюючи незаконний характер своїх дій, незважаючи на інформацію, надану з Реєстру, передбаченого Законом № 2711, 17.12.2008 державний виконавець підрозділу примусового виконання судових рішень виніс постанову про арешт коштів ВП ЮУ АЕС.

 Даною дією підприємство, яке щоденно здійснює обіг значних грошових коштів для забезпечення сталої та безаварійної роботи енергоблоків, було змушене блокувати роботу колективу працівників і це в переддень свята Дня енергетика.

 Діватися, як то кажуть, було нікуди, і до Головного управління юстиції у Миколаївській області довелося прибути генеральному директору ВП ЮУ АЕС Кіму В.В., директору департаменту претензійно-позовної роботи НАЕК «Енергоатом» Поліщуку О.В. та начальнику юридичного відділу ВП ЮУ АЕС Смірнову О.О.

 В присутності начальника Головного управління юстиції Шаталюка С.Д. та за участю до цього часу безкарної «трійки співробітників» підрозділу примусового виконання судових рішень була проведена нарада. В результаті наради юстиція «великодушно погодилася» з тим, що у разі пред’явлення боржником (ДП НАЕК «Енергоатом») довідки ДП «Енергоринок» про те, що ВП ЮУ АЕС (як, до речі й інші 17 відокремлених підрозділів підприємства) самостійному включенню до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» не підлягає, виконавче провадження буде зупинено. Пригадується вираз з монолога відомого радянського гумориста Райкіна «Принесіть мені довідку, про те, що ця довідка дійсна»!

 Лише завдяки спільним зусиллям керівництва підприємства, та при взаємодії з Дирекцією ДП «Енергоринок» 28.12.2009 за 1 робочий, то того ж передноворічний, день вдалося отримати в ДП «Енергоринок» довідку про те, що на ВП ЮУ АЕС як на структурну одиницю ДП НАЕК «Енергоатом» розповсюджуються процедури, передбачені Законом № 2711, хоча це і так було зрозуміло навіть необізнаній в юридичних тонкощах особі. Уявіть собі, які здивовані очі працівників ДП «Енергоринок» дивилися на представника ВП ЮУ АЕС, який приїхав за цією довідкою! Після надання цієї довідки державному виконавцю останній дуже неохоче, але все-таки виніс постанову про зупинення виконавчого провадження стосовно ВП ЮУ АЕС.

 Отаке на ВП ЮУ АЕС у цьому році було новорічне свято з «подарунками» від судді Василяки К.Л. та ще двох суддів, таких, як і він сам.

Можна було б забути цей прикрий факт і вибачити шановному Василяці К.Л., адже до цього випадку він завжди добре розбирався у питаннях, хто може бути відповідачем в господарському суді та боржником у виконавчому провадженні, коли б не наступний «подаруночок» від Миколаївської юстиції, що стає перепоною нормальної роботи підприємства та перетворюється в систему заходів, направлених на перешкоджання безпечному виробництву електроенергії ядерними енергоблоками в Україні.

 01.04.2009 підрозділ примусового виконання рішень скасовує свою постанову від 29.12.2008 про зупинення виконавчого провадження та починає вживати заходи, щодо виконання судового рішення по стягненню з ДП «НАЕК «Енергоатом» в особі ВП ЮУ АЕС коштів.

 Не важко здогадатися, що повторно прокручується «новорічний» сценарій змусити підприємство зупинити роботу АЕС, незаконно наклавши, вдруге за три місяці, арешт на банківські рахунки ВП ЮУ АЕС, але назва даного сценарію «першоквітневий».

 Ви запитаєте, а які були підстави для поновлення виконавчого провадження? Будете здивовані, але ніяких!

 Постановою ДВС від 01.04.2009 було скасовано постанову від 29.12.2008 про зупинення виконавчого провадження про стягнення з ДП НАЕК «Енергоатом» в особі ВП ЮУ АЕС 7 038 719,26 грн. збитків та вжито заходи, щодо своєчасного, правильного та повного виконання рішення суду.

 Дану постанову ДВС можна порівняти хіба що з романом Л.Толстого «Війна і мир», адже, в ній викладені всі події «битв» по даному виконавчому провадженню та вказано дійові особи. Ми не могли позбавити наших читачів можливості ознайомитись з цим «шедевром» на власні очі:

Image

Image

Image

Image

 Ні в якому разі не бажаючим виконувати вимоги пункту 15-го ч.1 ст.34 Закону України «Про виконавче провадження» на цей раз не повезло, оскільки у боржника виникла ще й друга підстава для зупинення виконавчого провадження – це відновлення провадження у справі про банкрутство ДП «НАЕК «Енергоатом». Тому одночасно з оскарженням до суду постанови від 01.04.2009 про поновлення виконавчого провадження, було подано клопотання про зупинення виконавчого провадження вже на підставі пункту 8-го ч.1 ст.34 Закону України «Про виконавче провадження».

Зробивши «витримку нервам» в 14 днів, відділ ДВС 15.04.2009 нарешті виносить постанову про зупинення виконавчого провадження. Можна здогадатися, яке задоволення отримали за цей час звиклі до безкарності державні виконавці, спостерігаючи «обурену метушню» всієї економічної служби ВП ЮУ АЕС!

 Остаточно втративши надію на те, що дії Миколаївських «виконавців судових рішень» коли-небудь почнуть відповідати закону, ВП ЮУ АЕС 05.05.2009 направив на адресу Міністерства юстиції України скаргу з вимогою проведення службової перевірки стосовно зловживань при здійсненні виконавчого провадження та зупинення протиправних дій працівників ДВС з передачею матеріалів перевірки до правоохоронних органів.

 Сподівання наші пройшли марно, оскільки ще раз підтвердився загальновідомий факт того, що вищестояща наглядова інстанція продовжує діяти не інакше, як за схемою «був сигнал – дай відповідь». Відповідь на АЕС прийшла знову-таки з міста-героя Миколаєва, і носила формальний характер та не містила оцінки порушенням, допущеним при здійсненні виконавчого провадження. Наше підприємство з розумінням віднеслося до такого формалізму, адже у Міністерства юстиції України є куди більш значущі завдання, ніж забезпечення законності та правопорядку в своїх структурах.

 Дану системність вже не можна вважати простою необізнаністю в законодавстві, яке регулює підприємницьку діяльність, а на думку спадають рядки з Іпатіївського літопису, де відображено Чернігівське повстання проти «хабарництва» – так називалася корупція в ті давні часи. Це 12 століття, отже ситуація має ще й ретроспекцію, причому ретроспекцію неабияку – 900 – 1 000 років в минуле, і на наших теренах!

 І ось, знову з інтервалом майже три місяці, відділ ДВС Головного управління юстиції у Миколаївській області 11.08.2009 виносить чергову постанову про арешт грошових коштів АЕС, оскільки із двох передбачених Законом «Про виконавче провадження» підстав для обов’язкового зупинення виконавчого провадження залишилася тільки одна, оскільки справу про банкрутство ДП «НАЕК «Енергоатом» завдяки зусиллям юридичної служби НАЕК було закрито. А, як вже було сказано вище, вимоги пункту 15-го ч.1 ст.34 Закону України «Про виконавче провадження» підрозділ ДВС ігнорує.

І знову починається третє відділення вистави, вже під назвою «З Днем Незалежності». Але на цей раз відділ ДВС, «посмілішавши» через безкарність на протязі 8 місяців, виставив в установу банку, де відкрито рахунок ДП «НАЕК «Енергоатом» в особі ВП ЮУ АЕС, платіжну вимогу і незаконно списав з нашого рахунку 1,6 млн.грн.

І тільки 03.09.2009 року, через 8,5 місяців після подання апеляційної скарги (апеляційна скарга ВП «Южно-Українська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» подана 19.12.2008) на ухвали господарського суду Миколаївської області від 10.12.2008 та 11.12.2008 у справі № 4/152/07-НР, Одеський апеляційний господарський суд розглянув скаргу.

Необхідно віддати належне, постановою Одеського апеляційного господарського суду від 03.09.2009 були скасовані незаконні ухвали господарського суду Миколаївської області суду та зазначено, що в матеріалах справи наявні Статутні документи ДП НАЕК «Енергоатом» та витяги з ЄДРПОУ. Так в п. 3.1 Статуту державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» передбачено, що ДП НАЕК «Енергоатом» є юридичною особою від дня його державної реєстрації з правами та обов’язками, передбаченими чинним законодавством, має самостійний баланс, печатки зі своїм найменуванням, штампи з зазначенням ідентифікаційного коду, фірмові бланки. З свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи вбачається, що дата проведення державної реєстрації державного підприємства Національної атомної енергогенеруючої компанії «Енергоатом» – 20.12.1996р., ідентифікаційний код юридичної особи -24584661. Таким чином, відповідно до наявних в матеріалах справи Довідок про включення до ЄДРПОУ від 12.02.2001р. №1214/01 та від 03.06.2005р. №8616 в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України наявне Державне підприємство Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом», ідентифікаційний код 24584661, ознака особи – юридична особа.

Згідно з п. 3.2 Статуту ДП НАЕК «Енергоатом» останнє має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про їх розміщення з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділу не мають статусу юридичної особи і діють на підставі положення, затвердженого ДП НАЕК «Енергоатом».

Відповідно до наявного в матеріалах справи Положення про відокремлений підрозділ «Южно-Українська атомна електрична станція» Державного підприємства Національної атомної енергогенеруючої компанії «Енергоатом» Южно-Українська атомна електрична станція є відокремленим підрозділом Державного підприємства Національної енергогенеруючої компанії «Енергоатом». За п. 2.1 Положення про ВП «Южно-Українська АЕС» відокремлений підрозділ здійснює свою діяльність на підставі діючого законодавства України та користується правами, які надані йому Статутом ДП НАЕК «Енергоатом», цим Положенням та іншими організаційно-розпорядчими документами Компанії.

Апеляційна інстанція далі зазначає, що відповідно до п. 2.7 Положення про ВП «Южно-Українська АЕС» передбачено, що відокремлений підрозділ не має статусу юридичної особи. Окрім того, в матеріалах справи наявні Довідка про включення до ЄДРПОУ від 14.03.2007 та Витяг з ЄДРПОУ від 21.10.2008 №05/3-10/640/8 відповідно до яких в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України наявний Відокремлений підрозділ «Южно-Українська АЕС» Державного підприємства Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом», ідентифікаційний код 20915546, ознака особи – без права юридичної особи, організаційно-правова форма за КОПФГ – філія (інший відокремлений підрозділ).

Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що Відокремлений підрозділ Южно-Українська атомна електрична станція є лише відособленою складовою частиною юридичної особи ДП НАЕК «Енергоатом», не має статусу юридичної особи, а, отже, і немає необхідності окремого включення складової частини до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України « Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», оскільки ця складова частина уже включена до Реєстру в складі юридичної особи – ДП НАЕК «Енергоатом».

В результаті претензійно-позовної роботи незаконно списані з рахунку 1,6 млн.грн. було повернуто. Але з урахуванням викладених вище подій вже не можна бути впевненим ні в чому, що стосується нашої судової системи…

17.09.2009 ТОВ «Мотордеталь-Конотоп» оскаржило постанову Одеського апеляційного суду від 03.09.2009. Мотивом оскарження є та ж підстава: боржником у справі №4/152/07-НР є саме відокремлений підрозділ «Южно-Українська АЕС», який не внесений до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України №2711.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 27.10.2009 у справі №4/152/07-НР касаційну скаргу ТОВ «Мотордеталь-Конотоп» прийнято до провадження у визначеному складі колегії суддів, справу було призначено на 19.11.2009.

Однак, після того як справу на свій контроль взяв Сергій Демченко склад колегії суддів був змінений і 19.11.2009 справа слухалася вже в іншому складі колегії судів, без належного обґрунтування зміни складу колегії судів

І от, після втручання українських можновладців, проста справа стала занадто складною для суддів Вищого господарського суду України і результатом засідання 19.11.2009 є оголошення перерви до 17.12.2009. Мотиви оголошення перерви невідомі. Оскільки по справі відсутня необхідність в отриманні додаткових документів, питання стосовно правового статусу юридичної особи ДП НАЕК «Енергоатом» та правового статусу відокремленого підрозділу «Южно-Українська АЕС» повністю документально підтверджено, залишається тільки гадати, які ж ще необхідні докази того, що філія та відокремлені підрозділи не можуть бути відповідачами у справі та боржниками у виконавчому провадженні. Можливо просто Льоня Космос не приніс всі необхідні доказів недовідставленому Сергію Демченку?

І залишається тільки з острахом очікувати судового вердикту, що може бути закладений судовий прецедент, за яким більш «переконливі бездоганні докази», ті, що виражаються в грошових одиницях, стануть, зрештою, підставою для встановлення прав філій (відокремлених підрозділів) бути самостійними учасниками господарських правовідносин.

Ото буде цікаво і в першу чергу для того ж суду! А Енергоатому в даному процесі залишається сподіватись тільки на свої сили і просити Святу Варвару щоб вгамувала в цей Святий день апетити суддів та спробувала віднайти в анналах їх чеснот просту людську совість, хоч це буде дуже непросто навіть для Святої.

Євген Климовський