Секта «Созидательное общество» – ребрендінг «АллатРа»

Поділитися:

«Благотворче суспільство», «creative society» або «созидательное общество» – це лише деякі назви, які зараз «приміряє» на себе МГР «АллатРа», аби тільки показати, що вона «за все хороше і проти всього поганого», а її члени – ані разу не секта.  

 


 

Деякі віхи історії обману

 

«Созидательное общество» – хіба може за добровільним рухом «волонтерів з усього світу» ховатися щось погане – таке, як секта? Волонтери борються з глобальними катаклізмами і прагнуть привернути увагу до проблем клімату заради порятунку всього людства. То ж хіба може так бути, щоб секта називала себе «созидательное общество»?..

 

Колись, років десять тому, в інформаційному просторі взагалі не було жодних досліджень щодо діяльності громадської спілки «Міжнародний громадський рух «АллатРа», котру заснували у 2014 році маловідоме ТОВ «АллатРа» і ГО «Лагода», керівниками яких вже тоді були ключові функціонери організації – Галина Яблочкіна та Андрій Михальчук. А гучна назва «АллатРа», з таким собі флером містицизму, сформована від апокрифічного «аллат» – «силова сполучна частка», «фізичний прояв божественої енергії», та санскритського Ра – «вогонь».

 

Давайте пригадаємо, як на початку 2014 р. у Києві було розміщено низку об’єктів зовнішньої реклами МГР «АллатРа»: «Глобальна партнерська угода «АллатРа», «Сім основ «АллатРа», «Об’єднуй і створюй», «Добро в действии» тощо.

 

Раніше ніхто не переймався питаннями про те, що не так із книгами «Анастасії Нових». Вже тоді вони були давно написані, друкувалися і широко розповсюджувалися, хоча пропагували комуністичний тоталітарний режим і культ особистості путіна. Внаслідок того, що ніде у відкритому доступі не було застережень про те, що «АллатРа» є деструктивною псевдорелігійною організацією, туди потрапили чимало людей.

 

Першим потрясінням для аллатранців стала критична публікація якихось журналістів приблизно у 2013 році. Вже не згадаю, хто автори і як вона називалася, але там «АллатРу» вперше назвали сектою.

 

Секта Созидательное общество

Коричневий знак «АллатРа» на жовтому фоні – це не шоколад і не фанта

 

Після виходу публікації весь так званий «Координаційний центр» перебував в істериці. «Ці журналісти поливають нас лайном, – верещали аллатранці, – фу, в них немає честі!».

 

Від «Лагоди» до «АллатРи» (2014 – 2016 рр.)

 

04 травня 2014 р. на колишньому телеканалі «112» (ліцензію якого припинено на підставі рішення РНБО України від 02.02.2021 р. «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», введеного в дію Указом Президента України від 02.02.2021 р. № 43/2021) у прямому ефірі виступили троє представників організації – Андрій Михальчук, Крістіна Ковалевська і Жанна Хвещук. Разом із тим, вони тоді представляли не МГР «АллатРа» (все ще було попереду), а міжнародну громадську організацію «Лагода».

 

Гості студії презентували книгу «АллатРа» авторства «Анастасії Нових», вели бесіду на абстрактні теми добра, миру, злагоди тощо.

 

 

На той час члени руху представляли Революцію Гідності як внутрішній громадянський конфлікт, спричинений «потойбічними силами». Не визнавали вони і факту збройного вторгнення російської федерації в Україну, розпочатого у 2014 р. Всі їхні відеоматеріали на цю тему давно підчищені з Інтернету, але за бажання знайти можна все.

 

Варто пригадати і про те, як у жовтні 2014 р. у м. Коростень Житомирської області, який в особі міської ради став «членом партнерської угоди МГР «АллатРа», незважаючи на протести мешканців громади, замість реалізації проекту зі встановлення Малого Державного герба України, на центральній площі було встановлено пам’ятник у вигляді символу МГР «АллатРа» – кола та півмісяця. Це сприяло легітимізації ідеології МГР «АллатРа», надаючи їй штучного визнання, авторитетності на рівні органів місцевого самоврядування.

 

У 2015 р. з ініціативи і за кошти МГР «АллатРа» в Київському метрополітені, на станції «Вокзальна» було розміщено рекламний білборд організації – «АллатРа» – книга, изменяющая мир», з посиланням на веб-ресурси «МГР «АллатРа» і пропозицією безкоштовно отримати доступ до електронної версії видання. Аналогічні рекламні білборди було розміщено і в інших містах України. Після застосування зовнішньої наочної агітації популярність руху зросла в багатьох регіонах України.

 

Судова тяганина задля відбілювання репутації

 

Згодом на телебаченні вийшли сюжети на кшталт «моторошна секта білого братства». На мою думку, сюжети і статті того часу були доволі тупорилими, бо їх автори явно не здатні були розібратися в темі та городили відверту маячню. Наприклад, ототожнювали «АллатРу» і «Біле братство», хоча це абсолютно різні організації – як за форматом діяльності, так і за доктриною. Крім того, немає жодного зв’язку між їхніми функціонерами. Тим не менше, цю маячню дотепер повторюють деякі журналісти, що прагнуть «хайпанути» на темі сект.

 

Вважаю, що на такі помилки слід обов’язково вказувати, адже це хрестоматійний приклад того, як не слід боротися із сектами. Ніколи не варто поширювати хибну і неперевірену інформацію, тому що сектанти від цього тільки виграють. Сектанти будуть вправі сказати «нас оббрехали», а потім переможно розмахувати цим, наче прапором, гуртуючи свої лави. Втім, це був невеличкий, але необхідний відступ.

 

Після виходу перших телесюжетів «АллатРа» цілком закономірно стала подавати судові позови про захист честі, гідності, ділової репутації та спростування недостовірної інформації. Протягом 2016 – 2017 рр. про МГР «АллатРа» майже не було новин. YouTube і Google спорожніли, «негативну» інформацію звідти вичистили. Журналісти не наважувалися публікувати критичні матеріали про «АллатРу». А релігієзнавці у нас, як відомо, із сектами не борються.

 

На адресу нашого видання також надходили звернення від «юридичного відділу МГР «АллатРа». «Уристи» вимагали від нас видалити публікації, але піймали облизня.

 

Після цього все змінилося

 

Тим часом, у 2016-2017 рр. зі складу МГР «АллатРа» вийшли чимало осіб. Серед них були так звані «геліари» – особливо наближені до Ігоря Данілова (ака Сенсей). Колишні адепти стали розповідати свої історії, вони створювали спільноти у соціальних мережах, спілкувалися з журналістами. Інтернет заряснів словосполученням «АллатРа секта». І функціонерам руху довелося викручуватися, терміново заповнюючи інфопростір новим словосполученням – «созидательное общество».

 

Вийшла низка інтерв’ю з дівчиною-«геліаром», яка поділилася інтимними подробицями щодо «культових практик» у секті. Ця тема одразу стала предметом подальших обговорень у медіа, що тільки підсилювало негативні асоціації, пов’язані з МГР «АллатРа».

 

Крім того, відбулося одразу декілька «залетів» членів руху, які виявилися зрадниками і ворогами України. Згадаймо, зокрема, нещодавній випадок із затриманою в Києві Христиною Берестецькою, котра здавала рашистам координати наших захисників. В інших областях України також були викриті на співпраці з ворогом працівники державних структур, які позиціонували себе «волонтерами» МГР «АллатРа». І все це супроводжувалося хвилею публікацій, сюжетів, репортажів, офіційних прес-релізів СБУ і Національної поліції України.

 

З чим стала асоціюватися «АллатРа»? Правильно, зі словом «секта». З брудом, груповими оргіями, розбещеністю. Негатива стало занадто багато. А з чим асоціюється «созидательное общество»? Про нього наразі нічого поганого ніде не кажуть. Таким чином, секта не мала іншого вибору, як переформатуватися у «созидательное общество».

 

«Нужно не кричать «это секта!», а объединяться и строить созидательное общество!»

 

Таку ідею пропагують з 2019 року адепти «благотворчого суспільства». Поступово згадок про МГР «АллатРа» ставало менше, на перший план було висунуто тему розбудови «благотворчого суспільства» – утопічного, абстрактного поняття, яке припускає дуже широке розуміння, залишаючи простір для маніпулювання. Руками рабів-«волонтерів» секта запустила черговий веб-сайт «Созидательное общество» різними мовами. Також було створено окремий YouTube-канал, хоча віщували там одні й ті саме особи – негативно шановний Ігор Михайлович, Тетяна Новак, Жанна Хвещук та інші аллатранці.

 

Якщо раніше зачаровані наші співгромадяни, незважаючи на посади і соціальні ролі, не соромилися публічно називати себе «волонтер «АллатРа», то тепер їм зовсім не хочеться чути дорікання «це ж секта!», тому вони змінили аватарки/наліпки на «Я поддерживаю созидательное общество».

 

Зміна вивіски на «созидательное общество» позначилася і на тематиці масових заходів, які проводила секта. Наприклад, у листопаді 2019 р. у декількох містах України МГР «АллатРа» було організовано онлайн-конференцію у межах проекту «Игра профессионалов. Общество: последний шанс» на тему «Здравоохранение в созидательном обществе». Зокрема у приміщенні Вінницької торгово-промислової палати під час трансляції відбувся телеміст з державою-агресором, трансляція здійснювалася з москви.

 

Слід зазначити, що крім «благотворчого суспільства» були й інші проекти, спрямовані на «відбілювання» секти – такі, як «Єдине зерно». Так, 13.11.2019 р. представник МГР «АллатРа» Анна Дубровська на колишньому телеканалі «ZIK» (ліцензію якого припинено на підставі рішення РНБО України від 02.02.2021 р. «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», введеного в дію Указом Президента України від 02.02.2021 р. № 43/2021) брала участь в ефірі телепрограми «Кожен з нас президент», де позиціонувала себе як керівник одного з проектів МГР «АллатРа» – «Єдине зерно».

 

Від «АллатРи» – до «Благотворчого суспільства»

 

Деякий час негативна інформація у медіа суттєво псувала настрій керівництву організації. У внутрішніх групах і чатах панував смуток, аллатранці переймалися тим, що не можуть привести нових людей, що давно не було гідного поповнення. Тому в ідеологів не лишалося іншого вибору, як вкотре «змінити платівку».

 

Перекрити негатив змогла тема «турботи про майбутнє планети», боротьби з наслідками зміни клімату. Апокаліптичні настрої, що нагніталися навколо природних катастроф і стихійних лих, теж добряче відволікали увагу. Людина, що налякана скорим настанням глобального голоду і дефіциту ресурсів, від якого може врятувати тільки «созидательное общество», гарантовано не стане задаватися питанням про те, секта це чи ні.

 

З 2019 року секта стала активно діяла у напрямі спекуляцій на темі неминучого настання продовольчої кризи (голоду, «глобальних катаклізмів») закликаючи всіх єднатися, щоб разом «строить созидательное общество». Початком «офіційного» запуску проекту можна вважати дату 11 травня 2019 р., коли під егідою МГР «АллатРа» було проведено онлайн-конференцію «Общество. Последний шанс». Під час конференції було проголошено ідею розбудови «благотворчого суспільства».

 

Після цього популярність руху стала зростати. Політики, релігійні діячі, співаки ротом, актори та різні зірульки – кого тільки не було серед охочих побесідувати на теми «благотворчого суспільства»! Навіть Ірина Верещук приходила на інтерв’ю поговорити про те, як треба «об’єднувати і створювати».

 

Як убезпечити суспільство від сектантських маніпуляцій

 

Відсутність у відкритих джерелах критичної інформації про «созидательное общество» призводить до трагічних наслідків – секта продовжує перетворювати людей на зомбованих фанатиків. В цій секті продовжують зникати люди. Руйнуються сім’ї, розриваються родинні зв’язки, батьки роками не бачать своїх дітей. Крім того, продовжується поширення наративів держави-терориста, адептів залучають до створення пропагандистських матеріалів на шкоду інтересам України. А зарубіжні осередки «благотворчого суспільства» (МГР «АллатРа») розхитують ситуацію в США, Канаді, країнах ЄС і Великій Британії, намагаючись залучити на свій бік «корисних ідіотів» з політичних кіл.

 

Необхідно поширювати достовірну інформацію, попереджати всіх про небезпеку. Пояснюйте людям, що «созидательное общество» – це лише гра у красиві слова, за допомогою якої секта заманює до себе нових рабів.